Wszystkich rodziców, którzy są zainteresowani naszym przedszkolem zapraszamy do bezpośrednich odwiedzin.

Nasze przedszkole to również miejsce terapii i edukacji stworzone z myślą o dzieciach ze spektrum autyzmu i z zespołem Aspergera.

ADAPTACJA DZIECKA W PRZEDSZKOLU

Dzień, w którym dziecko po raz pierwszy trafia do przedszkola to jedna z najważniejszych chwil w jego życiu. Dla małego dziecka przedszkole jest nowym środowiskiem. Te pierwsze dni są tak samo trudne dla maluchów jak i dla Rodziców. Dziecko otoczone dotychczas troską i uwagą rodziny nagle znajduje się w miejscu, gdzie wszystko jest obce i inne. Dziecko czuje się w nowej sytuacji bezradne i brak mu poczucia bezpieczeństwa.

Rodzice powinni zadbać o to, by ranne pożegnanie odbywało się bez pośpiechu. Nie należy jednak przedłużać samego momentu rozstania. Nasz pobyt w sali przedszkolnej też nie zmienia sytuacji. Dziecko na chwilę uspokaja się, a gdy nie widzi mamy ( bo już wyszła ), zaczyna ponownie płakać. Robią to i inne dzieci, które dotychczas były spokojne. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie dziecka pod opieką nauczycielki. Na pewno zainteresuje ona malca czymś ciekawym, zachęci do wspólnej zabawy. Często płaczące dziecko po kilku minutach oswaja się z otoczeniem i zaczyna się bawić z czego rodzice nie zdają sobie nawet sprawy i niepotrzebnie w domu lub w pracy się zamartwiają.

Drodzy rodzice, w swoim postępowaniu bądźcie konsekwentni. Jeżeli decydujemy, że dziecko będziemy odbierać o godz. 13.00, to przestrzegajmy tego ustalenia. Nie wprowadzajmy zmian.

W sprawach jedzenia nie decydujmy za dziecko "Proszę nie dawać mojemu dziecku zupy , jajek itd. , bo nie lubią". Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich dotyczących danej potrawy, spróbujmy zachęcić do jej zjadania.

Radzimy rodzicom by zachęcali dzieci do wspólnego przygotowywania np. kolacji. Bardzo smakują dzieciom kanapki samodzielnie przez nie udekorowane ogórkiem,szczypiorkiem, rzodkiewką. Często też dzieci zapominają, że nie lubią czegoś i w towarzystwie rówieśników zjadają wszystko. Domagają się, by rodzice wykonywali podobne potrawy w domu.

Wszelkie wątpliwości związane z przystosowaniem dziecka wyjaśniajmy z nauczycielkami danej grupy. Pytajmy je nie tylko: czy moje dziecko dzisiaj wszystko zjadło ale także o to, czy nawiązuje kontakt z rówieśnikami, czy radzi sobie z różnymi poleceniami, czy nie sprawia kłopotów wychowawczych.
Interesujmy się życiem w przedszkolu. Jeżeli widzimy, że pobyt dziecka jest mało atrakcyjny - spróbujmy to zmienić,ofiarując swoją pomoc na przykład:

• w wykonywaniu drobnych prac użytecznych na rzecz przedszkola,
  • w organizowaniu uroczystości (Spotkanie przy choince , Dzień Dziecka), przynosząc różnorodne materiały do prac plastycznych, itd.

Nauczyciele na pewno nie odrzucą przedstawionych im pomysłów uatrakcyjnienia pobytu dziecka w przedszkolu.

PAMIĘTAJ !

• Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź
  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, jeśli zrobisz to,choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić
  • Nie obiecuj, jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz, kiedy będziesz odbiera dziecko, możesz mu dać maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania